Логирај се <-- / -->Регистрирај се Ако сакаш да го види цел Форум

Log in <-- / --> Register
If you want to see objective Forum
Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 13 on Sun Sep 10, 2017 3:45 pm
Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


You are not connected. Please login or register

Angelina Jolie

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Angelina Jolie on Fri Jan 22, 2010 2:55 pm

•Софи•

avatar
Почетник
Почетник
Анџелина Џоли (родена на 4 јуни 1975 во Лос Анџелес) е американска филмска глумица, поранешна манекенка и амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ. Таа е добитничка на три награди „Златен глобус“ и еден „Оскар“ и повеќе пати е прогласувана за најубава жена на светот.

Ран живот

Анџелина Џоли е ќерка на познатиот холивудски актер Џон Војт и ќерка на бивша манекенка Марселина Бертран. По разводот на нејзините родители во 1976 година, таа и нејзиниот брат Џејмс Хевн ги одгледала нивната мајка. На 16 години матурилала во елитното средно училиште Беверли Хилс.

Кариера


На 14 годишна возраст започнала да работи како манекенка за Finesse Model Management. Во тоа време исто така се појавува и во неколку музички спотови. По успешната кариера на модел, решава повеќе да се посвети на филмската кариера, а првата мала, епизодна улога ја добива во 1993 година во „Cyborg II“, и веќе по две години игра мала улога на хакерка во филмот „Хакери“ . Во овој период станува многу актуелна во американската јавност и пошироко, со бурниот љубовен живот, првите тетоважи по телото по кои стана и препознатлива. Успехот на планот на глумата следи по улогата во телевизискиот филм за животот на Џорџ Валас, поради што беше номинирана за наградата „Еми“ . По оваа почнува да се појавува во бројните ток-шоу програми на американските телевизиски станици, а се повеќе е присутна на насловните страници на најтиражните списанија. Во 1997 година режисерот Мајкл Кристофер ја ангажирал за главната улога во филмот „Џиа“, биографски филм за една маникенка која трагично го уништува својот живот со дрогата. Во 1998 година таа се приклучува на изворедната актерска екипа која ја сочинуваат Шон Конери, Џина Ровландс, Ентони Едвардс, Џилијан Андерсон, Рајан Филип и Медлин Стоув во „Игра на срцето„ . За улогата во филмот „Девојка, прекината“ таа добива „Оскар“ за најдобра споредна женска улога. Во 2001 година го постигнува својот најголем успех со улогата во филмот „Лара Кроф:Том Рајдер“, филм базиран на позната видео игра. Во филмот во улога на таткото на Лара Кроф се појавува и нејзиниот вистински татко Џон Војт. Во периодот од 2003 до 2004 година ги снима филмовите „Лара Кроф Том Рајдер:Колевка на животот“ , „Преку граница“ , „Одземање животи„ , „Небесниот капетан и светот на утрешницата“ , „Александар“ .

[You must be registered and logged in to see this image.]

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum